poniedziałek, 24 października 2016

„MASZ PRAWO ŻYĆ ZDROWO ”

 Znalezione obrazy dla zapytania zdrowie gif     Znalezione obrazy dla zapytania zdrowie gif     Znalezione obrazy dla zapytania zdrowie gif Znalezione obrazy dla zapytania zdrowie gif


Promocja zdrowia w naszym przedszkolu

Nasze przedszkole jest placówką promującą  zdrowy styl życia. Zdrowie jest dla nas jednym z priorytetów - prowadzimy edukację zdrowotną -  przekazujemy wiedzę i umiejętności, prowadzimy działania i kształtujemy postawę prozdrowotną.  Realizujemy programy ukierunkowane na promocję zdrowia dotyczące prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej oraz higieny.

Czym jest zdrowie? Mimo wielu prób nie udało się opracować zadowalającej wszystkich definicji. Według Światowej Organizacji Zdrowia: „ Zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego” We współczesnym podejściu do zdrowia uwzględnia się całościową koncepcję, która traktuje człowieka jako całość. Składają się na nią aspekty zdrowia:
- zdrowie fizyczne;
-zdrowie psychiczne;
-zdrowie społeczne;
- zdrowie duchowe.   
Promocja zdrowia jest nową koncepcją i strategią działań dla zdrowia. Podstawowe jej założenia sformułowano w 1986 roku w Karcie Ottawskiej , w czasie I Konferencji Promocji Zdrowia w Ottawie ,wg. tej karty promocja zdrowia to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem w celu jego poprawy. Działania w promocji zdrowia ukierunkowane są na kształtowanie u ludzi zachowań prozdrowotnych oraz dokonywanie zmian w środowisku życia.

Tematy kompleksowe dotyczące poznawania owoców i warzyw realizowaliśmy poprzez kreatywne zabawy z dziećmi. Zgromadzone w kąciku przyrody okazy z sadów i pól, wykorzystywaliśmy do codziennego doświadczania różnymi zmysłami: smakowaliśmy pod różnorodną postacią, dotykaliśmy, wąchaliśmy. Podczas zabaw ćwiczyliśmy spostrzegawczość przez porównywanie, klasyfikowanie, przeliczanie w danym zbiorze w zakresie 3-5 elementów. W zabawach matematycznych zapoznaliśmy się także z figurami geometrycznymi: koło i trójkąt. Zabawy muzyczne, ruchowe, plastyczne bardzo przez dzieci lubiane, pozwoliły na zaspokojenie dziecięcej ekspresji, a przy okazji utrwalaliśmy kolory, kształty, nazwy warzyw i owoców. Dzieci już wiedzą, iż należy je przed spożyciem umyć, jak i dbać o czystość rączek.

WIEMY! OWOCE I WARZYWA są ZDROWE, bo mają WITAMINKI.   
       

                                

1 komentarz:

  1. Niedawno zamawialiśmy saunę do naszego domu. Skorzystaliśmy z oferty www.infraline.pl i jesteśmy zachwyceni.

    OdpowiedzUsuń