czwartek, 1 lutego 2018

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


Komputer, Internet, telefon komórkowy, które w ostatnich latach zaczęły odgrywać w życiu dzieci i młodzieży niezwykle ważną rolę, otwierają przed młodym pokoleniem nowe możliwości, ale jednocześnie – niosą ze sobą nowe problemy i zagrożenia. Już w wieku przedszkolnym dzieci potrafią korzystać z różnych programów komputerowych, dla wielu nie jest problemem ściągnięcie nowej gry i jej uruchomienie. Często potrafią także posługiwać się telefonem komórkowym.
W związku z realizacja programu „Chronimy dzieci”  w naszym przedszkolu w bieżącym tygodniu realizowany był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).  DBI 2018 będziemy obchodzić 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.  DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebook oraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komedę Główną Policji.
 W ramach realizacji programu  przedszkolaki podczas  zajęć edukacyjnych dowiedziały się  czym jest komputer oraz Internet, jak posługiwać się klawiaturą komputerową, jak kulturalnie korzystać z sieci oraz poznały zalety korzystania z zasobów Internetu.  Dzieci poznały zagrożenia świata wirtualnego i dowiedziały się  jak sobie z nimi radzić oraz zaznajomiły się z  netykietą, czyli zasadami dobrego wychowania w wirtualnym świecie.
W przekazywaniu treści wykorzystaliśmy projekt  edukacyjny  - kreskówki „Owce w Sieci”, odwołujące się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Występują w nich postacie archetypowe: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych – akcja rozgrywa się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą. Opowieści odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń. W powyższych działaniach wspierał nas również Necio – bohater serwisu edukacyjnego Necio.pl.
Przedszkolaki tworzyły  wirtualną sieć, bawiąc się kłębkiem wełny oraz grały w gry edukacyjne, kolorowały obrazki, stworzyliśmy również  wystawę prac plastycznych. Odwiedziliśmy także pracownie internetową w szkole, gdzie nauczyciel informatyki – Pani Dorota Kaczor oraz starsi koledzy wprowadzili najmłodszych w tajniki pracy z komputerem.  Serdecznie dziękujemy.

Przydatne linki
Wszystkich rodziców i pedagogów, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy na polecane strony:

  • fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
  • www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa,
  • www.dzieckowsieci.pl - strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów,
  • www.edukacja.fdds.pl – platforma edukacyjna dla profesjonalistów, gdzie znajdą Państwo kursy e-learningowe dla dzieci i profesjonalistów, a także materiały edukacyjne oraz aktualne informacje o szkoleniach,
  • www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat,
  • www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu,
  • fundacja.orange.pl/kurs/ - Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców.
Zapraszamy do fotogalerii:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz