poniedziałek, 4 czerwca 2018

,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”List do rodziców


Szanowni Państwo!

W maju 2018 r. Wasze dzieci wzięły udział w programie antynikotynowym „Czyste powietrze wokół nas”, są świadome szkodliwego wpływu biernego palenia tytoniu na swoje zdrowie. Wiedzą, że szkodliwość palenia tytoniu nie ogranicza się tylko do osób palących tytoń.
 Wiele danych przemawia za ujemnym wpływem tzw. palenia biernego na organizm człowieka. Przeprowadzone badania świadczą o tym, że co drugie dziecko od poczęcia, przez wiele lat, wiele godzin dziennie, narażone jest na dym tytoniowy. U dzieci i młodzieży mieszkających z osobami palącymi częściej występują przewlekłe choroby oskrzeli i płuc, astma oskrzelowa, zapalenie ucha środkowego. Obserwuje się także gorszy rozwój fizyczny, oraz opóźniony rozwój umysłowy. Rodzice i osoby z otoczenia dziecka palący tytoń tworzą wzory do naśladowania – negatywne wzory zachowań.

Dorośli powinni zdawać sobie sprawę z tego, że:
  • paląc tytoń w obecności dzieci - szkodzą ich zdrowiu a nawet życiu,
  • przekazując dzieciom wiedzę o szkodliwości palenia a sami są osobami uzależnionymi od tytoniu są niewiarygodni w oczach dzieci.

Dziecko ma prawo do oddychania powietrzem wolnym od dymu tytoniowego w domu i we wszystkich miejscach publicznych!!


      Zwracamy się do Państwa, o podjęcie wysiłków w celu uwolnienia się od palenia tytoniu lub co najmniej niepalenia w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Jeżeli w Państwa  domu nikt nie pali tytoniu, to chrońcie Wasze dzieci przed dymem tytoniowym palaczy, którzy odwiedzają Wasz dom. Realizacja programu „Czyste Powietrze wokół nas” i Wasza wiedza, Drodzy Państwo, powinny służyć kształtowaniu prawidłowych zachowań dzieci. Są one w tym okresie rozwoju, kiedy najłatwiej  i najskuteczniej można wytworzyć i utrwalić na całe życie pożądane nawyki i postawy.

    Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” – jest przedszkolnym programem edukacji antytytoniowej, chroniącym dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Adresowany do dzieci z udziałem rodziców i opiekunów. Program stanowi pierwsze ogniwo z cyklu programów antytytoniowych. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim jego celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

Zapraszamy do fotorelacji:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz