wtorek, 21 marca 2017

UROCZYSTE POŻEGNANIE ZIMY I POWITANIE WIOSNY
            Pierwszy Dzień Wiosny już za nami!  Zima odchodzi. Jedną z oznak końca  zimy jest nie tylko zrzucenie ciepłych ciuchów ale i zwyczaj topienia Marzanny. Dlaczego właśnie Marzannę topimy 21 marca?   
          Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska - symbol zimy. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie Marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.
         Zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowiliśmy pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę.  Tegoroczne obrzędy odbyły się na terenie naszej placówki – przedszkolaki uczniowie z klas I – III symboliczne brały udział w spaleniu kukły, któremu towarzyszyły skandowane hasła: Precz zimo zła..., Nie chcemy zimy!!!,  Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka...
        Przedszkolaki z grupy 3 – latków postanowiły poszukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu: spotkaliśmy wiewiórkę, widzieliśmy przebiśniegi, podbiał oraz zasadziliśmy w naszym ogródku cebulki kwiatowe hiacyntów.

DZIĘKUJEMY DZIECIOM I RODZICOM, KTÓRZY POMOGLI W WYKONANIU
LUB WYKONALI MARZANNĘ.

FOTORELACJA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz