sobota, 14 marca 2020

TO TRUDNY KROK, ALE TAK SIĘ ZŁOŻYŁO…


W związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie placówki zostało czasowo zawieszone. Żeby powstrzymać wzrost liczby zachorowań rząd zdecydował, że zamyka na dwa tygodnie miejsca, gdzie gromadzą się dzieci. To bardzo ważne, bo najmłodsi mogą być nosicielami wirusa, nie dawać żadnych oznak zakażenia, a jednocześnie zarażać innych.
  
Tak się złożyło… Nie jest to absolutnie żaden powód do smutku: WYKORZYSTAJCIE TEN CZAS NA POGŁĘBIENIE RELACJI Z DZIECKIEM…

W związku z tym niektórzy rodzice zastanawiają się, w jaki sposób zagospodarować dzieciom czas wolny. Należy  pamiętać, że dzieci bardzo szybko się nudzą, a jak nie mają zajęcia zaczynają rozrabiać i marudzić. Dlatego warto zastanowić się nad ciekawym zajęciem i fajnymi zabawami. Wspólne gotowanie, czytanie książek, gry i zabawy edukacyjne - to niektóre porady dotyczące tego, jak spędzać czas z dzieckiem w czasie przerwy od zajęć przedszkolnych w związku z koronawirusem.

Podczas opieki nad dziećmi  w czasie tej  przymusowej przerwy wykorzystajcie czas na bycie razem z dzieckiem i rozmowę. Teraz jest czas, żeby być razem, rozmawiać, zaopiekować się dziecięcym lękiem i niepokojem, zadbać o poczucie bezpieczeństwa, pobawić się, poprzytulać, poczytać, pooglądać, porozmawiać o tym, co się dzieje i jak każdy z nas się w związku z tym czuje, posnuć plany wakacyjne, jeść wspólne śniadania, obiady, kolacje, wyspać się, zadzwonić do przyjaciół, rodziny, która mieszka daleko. Zwolnić. Zwolnić. Zwolnić...- „Dzieci są ważne".

Przerwa od zajęć to nie "koronaferie". Wskazane jest, żeby podczas wolnego dzieci nie wychodziły na place zabaw, nie spotykały się ze sobą i nie przebywały w miejscach publicznych. Tylko jeśli pozostaną przez ten czas w domach, odwołanie zajęć będzie miało sens.

POMYSŁY NA ZABAWY W DOMU
 Rodzicom, poszukującym gotowych pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, z pomocą przychodzi internet. Polecane jest wspólne gotowanie obiadu, pieczenie ciasteczek, chleba, pizzy. Wśród porad wymieniane jest także robienie eksperymentów, zabawa w kalambury czy przygotowanie seansu filmowo-bajkowego. Dziecko może także samodzielnie zrobić prezenty dla bliskich, napisać list, malować, czytać książki, przygotować pieczątki z ziemniaków. Pomysłów na wspólną zabawę rodzica i dziecka może być naprawdę wiele. To rodzice wiedzą najlepiej, jaka wspólna aktywność najlepiej odpowiada upodobaniom ich oraz ich dzieci.

 Dla tych, którzy zastanawiają się nad sposobami wspólnego spędzania czasu, spieszymy z pomysłami:
  • gry planszowe, puzzle – jest ich naprawdę wiele,
  • zabawy plastyczne, np. lepienie z gliny czy plasteliny albo zabawa masą solną z dodatkiem przypraw kuchennych – zawsze jest dużo śmiechu i ogrom zapachów: od kawy przez pieprz, majeranek do rozmarynu,
  • czytanie książek, wspólne opowiadanie, teatrzyki,
  • wspólne gotowanie i pieczenie - nasze przedszkolaki bardzo to lubią,
  • wspólne rysowanie – zacznij jakiś kształt i poproś dziecko, aby dokończyło rysunek, i na odwrót, wykorzystaj znaną dzieciom stronę na kanale youtube: "Jak to narysować?".

        Najbliższy czas można także wykorzystać efektywnie, innowacyjnie i nowocześnie.  Zachęcamy do tego, aby skorzystać z tych narzędzi i zagospodarować dzieciom chociaż część wolnego czasu na takie interaktywne powtórki, utrwalanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań. Zapraszamy do ćwiczeń i nauki online dla przedszkolaków znajdujących się w zakładce POLECANE STRONY 






 I jeszce piosenka, której można się nauczyć...




1 komentarz:

  1. Kiedy ja zostaję z dzieckiem w domu to też staram się zorganizować mu fajną zabawę raczej coś kreatywnego. Szukam jakiś zabaw plastycznych, też razem gotujemy. Moje dziecko tez uwielbia układać klocki i puzzle.

    OdpowiedzUsuń