czwartek, 1 września 2022

WITAJ PRZEDSZKOLE - DNI ADAPTACYJNE


SERDECZNIE WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM WSZYSTKICH PRZEDSZKOLAKÓW
I ICH RODZICÓW.

  Przed nami cały rok działań i współpracy. Pierwsze dni, a nawet tygodnie dla wszystkich są wielkim przeżyciem. Pamiętajmy, że adaptacja nie dotyczy tylko dzieci najmłodszych – jest to problem także dla dzieci starszych.  

 Pójście do przedszkola to duże wyzwanie dla wszystkich dzieci, zarówno dla tych spokojnych, wrażliwych jak i otwartych, towarzyskich. Nawet dziecko, które chodziło wcześniej do żłobka czy przedszkola może mieć w pierwszych tygodniach trudność z zostawaniem w przedszkolu, może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami, może udzielić mu się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Pierwsze dni są jednak najtrudniejsze dla tych dzieci, które nie są przygotowane do rozłąki, do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną.

Jak można pomóc dziecku, które trudniej się aklimatyzuje?


 PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU - RADY DLA RODZICÓW

·      Zaufaj personelowi przedszkola - on wie, jak zaopiekować się Twoim dzieckiem i zrobi to najlepiej jak potrafi. Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie przy nowej pani tylko wtedy, gdy będzie wiedziało, że Ty też ufasz nauczycielom!

 ·   Nie ubarwiaj rzeczywistości. Nie obiecuj czegoś, czego dziecko nie doświadczy faktycznie w przedszkolu np. „będziecie jeść lody na deser…. codziennie będziecie chodzić do zoo…, pójdziecie na plac zabaw…”

 ·       Unikaj pośpiechu, aby zdążyć przytulić dziecko i spokojnie pożegnać się z nim. Nie należy jednak przedłużać samego momentu rozstania.

 ·       W pierwszych dniach dziecku szczególnie nie służy wahanie rodzica przy rozstaniu, uleganie presji malucha. Staraj się nie siedzieć w sali razem z dzieckiem mimo jego nalegań. Twój pobyt w sali nie zmieni sytuacji, a jednocześnie może źle wpływać na inne dzieci, które są bez rodziców.

 ·       Staraj się na początku przyprowadzać dziecko do przedszkola najpóźniej jak to możliwe i odbierać jak najwcześniej, pamiętając o czytelnych dla dziecka komunikatach: np. „Przyjdę po ciebie po obiedzie”, a nie mówić: „Przyjdę po ciebie niedługo”.

 ·       Nie oszukuj swojego dziecka. Dotrzymuj danej mu obietnicy. Jak powiesz, że przyjdziesz np. po zupie – dotrzymaj słowa. Niektórzy nie przychodzą i dziecko czeka, a nawet wpada w histerię. Na początku najlepiej skrócić czas pobytu i potem stopniowo go wydłużać.

 ·       Musisz się przygotować na to, że przerwa na weekend lub choroba spowoduję pracę nad adaptacją od początku.

 ·       Mów pozytywnie o przedszkolu, buduj zaufanie do nauczycieli przedszkola rozmawiaj z maluchem o przedszkolu. Rozbudzaj ciekawość, wręcz prowokuj radosne oczekiwanie na pobyt w przedszkolu.

 ·       Chwal swoje dziecko za każdy drobny sukces. Częściej niż zwykle przytulaj je, okazuj miłość, ale nie nagradzaj kupując kolejną zabawkę czy słodycze.

 ·       Spędzaj ze swym dzieckiem dużo czasu po południu, pytaj i słuchaj.

 ·       Czuwaj nad bezpieczeństwem emocjonalnym swojego dziecka w przedszkolu, współpracuj z wychowawcami oraz nauczycielami. Mów wprost o swoich obawach, rozterkach, spostrzeżeniach i, również otwarcie, wysłuchuj uwag i wskazówek. Daj szanse swojemu dziecku. Daj szansę personelowi przedszkola.

 ·       Bądź dostępny w miarę możliwości w razie, gdy nauczyciel będzie chciał się skonkontaktować, sam podejmij decyzję jak postąpić w danej sytuacji.

 

 POMAGAJ DZIECKU W OSIĄGNIĘCIU SAMODZIELNOŚCI:

• Przyzwyczajaj do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mycia rąk i buzi, ubierania i rozbierania się, korzystania z chusteczek higienicznych.

 • Ucz zdejmowania i zakładania ubrań.

 • Dobieraj garderobę, która łatwo się zdejmuje (spodenki z gumką, luźne bluzy wciągane przez głowę, buciki na rzepy lub zamek).

 • Wdrażaj dziecko do utrzymywania ładu i porządku.

 • Zachęcaj do samodzielnego jedzenia - picia z kubka, używania łyżki podczas posiłków;

 • Odzwyczaj dziecko od smoczka i butelki, pampersa.

 • Motywuj dziecko do samodzielności, stosuj pochwały, np. "Złożyłeś zabawki sam, jak prawdziwy przedszkolak".

 • Zachęcaj do odkładania zabawek na wyznaczone miejsce.

 • Organizuj dziecku zabawy ruchowe, np. bieganie, chodzenie po schodach, wspinanie się.

 • Stwarzaj okazje sprzyjające rozwojowi mowy.

 • Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad.

 • Dostosuj rytm dnia do potrzeb przyszłego przedszkolaka.






Często zdarza się, że rodzice przyprowadzają do przedszkola dzieci  kaszlące, zakatarzone a czasem nawet nieznacznie gorączkujące. Dlatego chcemy przekazać ważne  informacje, aby uzmysłowić rodzicom jak jest to niebezpieczne dla ich dziecka i pozostałych dzieci.



UWAGA RODZICE! WARTO WIEDZIEĆ, ŻE :

   ·       Dziecko „podleczone” lub bezpośrednio po przebytej chorobie jest wyraźnie osłabione i jego organizm jest bardzo podatny na kolejne infekcje czy inne choroby.

  ·       Warto zdać sobie sprawę, jakie powikłania i konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą niewyleczona do końca choroba. Często nieświadomi tego rodzice podejmują ryzyko i odprowadzają do przedszkola dzieci wykazujące jeszcze objawy chorobowe.

·       Nawet zwykłe zapalenie górnych dróg oddechowych nieleczone lub leczone nieodpowiednio może u małego dziecka doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby lub powikłań. Konsekwencja tego jest przedłużona absencja w pracy przynajmniej jednego z rodziców, podnosi to koszty leczenia dziecka oraz naraża je na długotrwałe konsekwencje zdrowotne oraz utratę treści dydaktycznych realizowanych w tym czasie w przedszkolu.

 ·       Nikt z rodziców nie chce, by inne dzieci narażały jego własne na zachorowanie, a każde chore, przeziębione dziecko przebywające w przedszkolu jest zagrożeniem dla pozostałych.

·       Pracownicy przedszkola nie posiadają uprawnień do podawania dziecku lekarstw bez względu na to, czy jest to zwykły syrop na kaszel czy antybiotyk. Nie wynika to ze złej woli, lecz z obawy przed reakcją organizmu dziecka na lek. Po podaniu dowolnego leku może dojść do reakcji alergicznej lub innych powikłań zdrowotnych, a placówka nie dysponuje środkami do udzielenia dziecku pomocy w takiej sytuacji.

·       Obowiązek zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki podczas choroby oraz samego leczenia spoczywa wyłącznie na rodzicach - opiekunach prawnych.

 

 

WARTO PAMIĘTAĆ!


·       Dzieci zakaźnie chore lub z gorączką powinny pozostać w domu.

·       Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych.

·       Katar to także choroba.

·       Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia.

·    Jeżeli dziecko źle się poczuje, natychmiast Państwa o tym powiadomimy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy, były stale aktualne.





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz